National Grade Six assessment 2020 results

The results of the National Grade Six Assessment (NGSA) written on July 01 and 02, 2020, are being released to schools.  Fourteen thousand thirty two (14,032) candidates wrote this assessment. The results being released give a report on the candidates’ performance at National Grade Six Assessment. The administration and the marking of the National Grade Six Assessment 2020 followed the national COVID 19 guidelines and protocols.

The NGSA results will be available online from 13:00 h. Parents and students are advised to log onto the following website: http://exams.moeguyana.org. The candidates’ timetable will provide the necessary information to access these results.

The Ministry of Education has continued its collaboration with the Caribbean Examinations Council (CXC) to improve the quality of all national primary grade assessments.  Teachers, subject specialists and test development officers developed the test items with the technical guidance of the Caribbean Examinations Council, addressing key areas such as item construction, weighting of items, sampling and other psychometric elements. Candidates were tested in four subjects namely, Mathematics, English, Science and Social Studies. The examination in each subject area consisted of two papers. Paper One consisted of forty multiple choice items while Paper Two consisted of essay type or open ended items.    

Areas tested for each subject were:

                        Mathematics             –          Knowledge, Algorithmic Thinking, Reasoning

                        Science                       –          Knowledge, Comprehension, Application

Social Studies           –          Knowledge, Conceptual Understanding, Use of

                                                Knowledge

English Language    –          Reading, Comprehension and Vocabulary: Structure and

Mechanics; Content, Focus, Vocabulary; Language and Organization 

The highest possible standardized scores obtainable were:

Mathematics             136

English                       129

Social Studies            128

Science                       135

                  The highest possible total score obtainable was 528

OVERALL SUBJECT ANALYSIS – 2020

Improved performances were recorded in English, Science and Social Studies while a marginal decline was recorded in Mathematics. In 2020, 61.2% of the candidates secured 50% and more in English as against 57.4% in 2019. All administrative regions recorded improvements in the number of candidates securing 50% and more in English:  Region 3 – 63.4%, Region 6 – 57.5%, Region 10 – 71.9% and Georgetown – 78.9%   

A significant improvement was noted in Social Studies, 53% of the candidates secured 50% and more in 2020 as against 39% in 2019. All administrative regions recorded improvements in this subject area. Region 7 moved from 21% recording 50% and more in 2019 to 30.8 % in 2020 and Region 5 recorded 49.2% in 2020 as against 33.7% in 2019.

Mathematics moved from 42% gaining 50% and more in 2019 to 39.4% in 2020. In Science 44.1% of the candidates gained 50% and more in 2020 as compared to 42.4% in 2019.

President’s College        

President’s College is one of the A schools in Region 4 where non residential places are awarded to candidates in Region 4 from Mahaica to Cummings Lodge, who have attained a minimum score of 490 marks.  Residential places are offered to candidates from Regions # 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9 and 10 who have attained scores of 490 marks and above. A total of two hundred seventeen (217) candidates from schools in Regions 1, 2, 5, 6, 7, 9 and 10 are eligible for entry into the school.

NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT – 2020

CANDIDATES SECURING THE TOP TEN PLACES BY REGION

REGION  # 1

            NAME                                               SCHOOL NAME               MARKS            School Awarded

  1. Krizel Wells                                  Hosororo Primary                      504                St Rose’s High
  2. Jonathan De Souza              Mabaruma Primary             502                 St Rose’s High

3          Siara Fernandes                   Hosororo Primary                490                 North West Sec

4          Kaitlyn King                          Mabaruma Primary             489                 North West Sec

5          Khemraj Seepersaud           St Bede’s Primary                 488                 Santa Rosa Sec

5          Samer Peters            Kwebana Primary                488                 Santa Rosa Sec

7          Leeanie Hernandez             Hotoquai Primary                487                 North West Sec

7          Stephanie Barrow                Hosororo Primary                487                 North West Sec

9          Jed Buchanaan                                 “                                  482                 North West Sec

10        Xue Smith                             Mabaruma Primary             481                  North West Sec

REGION # 2

1          Sotana Singh                     CV Nunes Primary                      514                 Queen’s College

2          Chaveana Durga                   Suddie Primary                    513                              “

3          Ted Fraser                             CV Nunes Primary               509                 The Bishops’ High

3          Destiny Garraway                Hampton Court Primary     509                             “

3          Shaunessy Simon                 Suddie Primary                    509                             “

3          Tasheanna Persaud Taymouth Manor Pri           509                             “

7          Nezam Singh                         CV Nunes Primary               508                             “

7          Parvendra Tirbini                             “                                  508                             “

9          Lizzianna Singh                    8 th of May Primary            507                 St Stanislaus College

10        Teiambe Moore                    Hampton Court Primary     506                             “

REGION # 3

1          Dhanesh Tularam                       Academy of Excellence 521                 Queen’s College

2          Yuki Clarke                                       “                                  520                             “

2          Charisma Etwaroo                           “                                  520                             “

2          Salmah Bacchus                               “                                  520                             “         

5          Fiaz Khan                                          “                                  519                              “

5          Janai Shiwram                                 “                                  519                              “

7          Shiv Piterahdaue                 Leonora Primary                  518                              “

7          Marie Persaud                      Academy of Excellence       518                              “

7          Chaitnauth Sarendranauth            “                                  518                              “

10        Jamal Prince                         Leonora Primary                  517                              “         

REGION # 4

1          Lianna Dharampaul      Mon Repos Primary       523                Queen’s College

2          Geetanjali Persaud              Annandale Primary             518                              “

2          Erania Daniels                      Success Elementary 518                              “

4          Divya Maikoo                       Mon Repos Primary             516                              “

5          Sunil Ragoonauth                Canadian Sch of Arts & Sci 515                              “

5          Ayesha Rahman                   Enmore Hope Primary        515                              “

7          Renee Whittaker                  Success Elementary 514                              “

7          Zaheer Khan                         Annandale Primary             514                              “

7          Jonathan Dyal                      Canadian Sch of Arts & Sci 514                              “

7          Princess Hunter                   Apex Academy                      514                              “

REGION # 5

1          Mariam Baksh                  Sapodilla Sch of Excel.  513                 Queen’s College

2          Amisha Ramjit                      Latchmansingh Primary     510                  The Bishops’ High

3          Adrian Saul                           Treasures Pri. Academy      509                             “

3          Dheeraj Ghansham             Novar Primary                      509                             “

5          Rohit Mohabir                      Treasures Pri. Academy      507                 St Stanislaus College

6          Okel Cooper                          Mahaicony Primary             505                             “

6          Zaki Ishmael                         Number 29 Primary            505                             “

8          Rehanna Boston                   Sapodilla Sch of Excel.        504                 St Rose’s High

8          Chandini Sharma                 Rosignol Primary                 504                             “

8          Supriya Prechand                 Sapodilla Sch of Excel.        504                             “

REGION # 6

1          Renace Jospeh                 All Saints Primary              517                 Queen’s College

2          Safiya Tribhowan                 Tain Primary                         514                              “

3          Kairon Roopnarine              Cumberland Primary           513                              “

4          Suhana Bacchus                   Corriverton Primary            512                              “

4          Dillan Pawaroo                                 “                                  512                              “

6          Usha Indarsingh                  Gangaram Primary              511                  The Bishops’ High

6          Gabriella Sukhu                   Corriverton Primary            511                              “

6          Varshanie Mulla                   All Saints Primary                511                              “

9          Abdur Ally                             Berbice Islamic Sch             509                             “

9          David Subnauth                   New Market Primary           509                             “

REGION # 7

1          Kyle Harper                                   St John The Baptist Pri 502                St Rose’s High

2          Elisha Jacobs                        72 Miles Primary                  500                 St Jospeh High

3          Michael Joseph                    St John The Baptist Pri       487                 Three Miles Sec

4          Obama Atherly                                 “                                  485                             “

5          Lakshmi Persaud                             “                                  483                             “

6          Fazeeha Gibson                                “                                  481                              “

7          John Diaz                                          “                                  478                             “

8          Roxette De Souza                 Jawalla Primary                   476                  DC Ceasar Fox Sec

9          Maleah Adams                     Pataro Primary                     474                  Three Miles Sec

10        Vianna Wilson                      Waramadong Primary         473                  DC Ceasar Fox Sec

10        Travin Benjamin                  High Achievers Academy    473                  Three Miles Sec

REGION # 8

1          Deliza Martin                    Paramakatoi Primary    480                Paramakatoi Sec

2          Keyon Alleyne                                   “                                  474                              “

3          Emanuel Maccould                          “                                  470                             “

4          Corwin Barjoan                                “                                  465                             “         

5          Kelly George                                     “                                  461                              “

6          Alena Gudge                                     “                                  450                             “

6          Randy Martin                                               “                                  450                             “

8          Errol Lally                             Monkey Mountain Primary            448                             “

8          Gilbert Waithe                      Paramakatoi Primary          448                             “

10        Kimberly Antone                  Maikwak Primary                447                  Kato Secondary

REGION # 9

1          Tristan D’Aguiar              Arapaima Primary                      509                The Bishops’ High

2          Anika De Freitas                              “                                  507                 St Stanislaus College

3          Akayla Thomas                                 “                                  506                             “

3          Isabelle Moonsammy                      “                                  506                             “

5          Shabena Sheik                      St Ignatius Primary             502                 St Rose’s High

6          Seema Dewar                        Toka Primary                                    500                 St Joseph High

7          Isaac Atkinson                      Aishalton Primary                491                  Aishalton Sec

8          Michael Sue                          Arapaima Primary               487                 St Ignatius Sec

9          Kira Alfred                                        “                                  481                              “

10        Dilshan Thomas                   Karasabai Primary               480                 Annai Sec

REGION # 10

1          Britney Peters                   One Mile Primary                        521                 Queen’s College

2          Shanel Storm                        Amelia’s Ward Primary       519                              “

2          Ariel Mohanlall                    Royal Halls of Learning      519                              “

4          Kesyne Bagot            One Mile Primary                517                              “

5          Jasmine Griffith                   Watooka Day Primary         516                              “

6          Yohance October                  Regma Primary                    515                              “

6          Syesha Fraser                       One Mile Primary                515                              “

6          Kenroy Jameer                                 “                                  515                              “

9          Rheann Retemyer                Watooka Day Primary         513                              “

9          Shania Lawson                     Regma Primary                   513                              “

REGION # 11

1          Samuel Barkoye              North Georgetown Pri  525                 Queen’s College

1          Rovin Lall                           Stella Maris Primary      525                             “

3          Alexander Singh                   Marian Academy                  524                             “

4          Brandon Ramdin                 Westfield Prep                      523                             “

5          Gabriel Felix                         New Guyana School 521                              “

6          Robert Forrester                  Winfer Gardens Primary    520                             “

7          Shania Daniels                     New Guyana School 519                              “

7          Ezekiel Griffith                     New Guyana School 519                              “

9          Nevaeh Eastman                  Green Acres Primary           518                              “

9          Shane Stewartl                     Stella Maris Primary                        518                              “

9          Aurelia Parag            Green Acres Primary           518                              “

9          Rae Singh                              Westfield Prep                      518                              “

9          Afiya Cromwell                     Concord Academy                518                              “

9          Renuka Muniram                Marian Academy                  518                              “

9          Amisha Rambaran               Dharmic Rama Krishna      518                              “

9          Savannah Bovell                  New Guyana School 518                              “

9          Maliha Rajkumar                 Mae’s Under 12                    518                              “

Details of the candidates securing the top ten positions are indicated below:

The top position was shared by Samuel Barkoye of North Georgetown Primary and Rovin Lall of Stella Maris Primary with a score of 525 marks. 

Third position was gained by Alexander Singh of Marian Academy with 524 marks. Two candidates shared the fourth position namely: Lianna Dharampaul of Mon Repos Primary and Brandon Ramdin of Westfiled Prep with 523 marks each. Sharing the sixth position are three candidates with 521 marks each, they are: Britney Peters of One Mile Primary, Gabriel Felix of New Guyana School and Dhanesh Tularam of Academy of Excellence.

The ninth position was shared by four candidates namely: Yuki Clarke, Charisma Etwaroo and Salmah Bacchus of Academy of Excellence and Robert Forrester of Winfer Gardens Primary.  

CATEGORIES
TAGS

COVID-19 Alert!

Coronavirus disease spreads primarily through contact with an infected person when they cough or sneeze. It also spreads when a person touches a surface or object that has the virus on it, then touches their eyes, nose, or mouth. We urge citizens to practice good hygiene and social or physical distancing also adhere to the guidelines provided by the Ministry of Health, Guyana.